„Bóg. Cisza. Prostota”. 2 filmy krótkometrażowe o Taizé

Kiedy zaczynaliśmy z bratem Markiem prace nad książką „Bóg. Cisza. Prostota”, widziałem, że sam książkowy zapis naszych rozmów, to będzie za mało. Czułem, że w spisanym słowie nie da się pokazać całego piękna Taizé. Piękna tego miejsca, wspólnoty, piękna ludzi i wszystkiego, co się w nich i między nimi dzieje.

Dlatego zaprosiłem do współpracy Jakuba Słabka, fantastycznego filmowca, który jak mało kto potrafi z uważnością i wrażliwością uchwycić i pokazać subtelne piękno. Bez patosu, ale tak, że widz czuje się zaproszony do poznania, do wejścia głębiej. Przekonałem się o tym już wcześniej, kiedy robił krótki film o Zupie na Plantach.

Z całego serca dziękuję bratu Markowi i całej wspólnocie za to, że nam pozwolili biegać po Taizé i chwytać obrazki z ich życia. A Halinie Jedynak i Szymonowi Reichowi i ponownie bratu Markowi za to, że mogliśmy podglądać kilka dni z ich pobytu / życia w małej burgundzkiej wiosce i zadać im pytania, o to, co najważniejsze.

Zapraszam was do wejścia w przestrzeń, która zmieniła we mnie wszystko. Z wiarą i nadzieją, że w was też zrobi coś dobrego.

ZWIASTUN

CZĘŚĆ PIERWSZA: Brat Marek z Taizé

CZĘŚĆ DRUGA: Taizé – miejsce, które może zmienić wszystko