Spotkanie apostatki i katolika | Wiara wątpiących #5

16 września ubiegłego roku dostałem wiadomość od Marty.

„Dziś zrobiłam jedną z najtrudniejszych rzeczy w moim życiu – byłam u proboszcza z aktem apostazji”.

Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że to jedna z najważniejszych wiadomości, jakie otrzymałem w życiu. To, że drugi człowiek, w tak trudnym momencie, odzywa się do mnie, żeby podzielić się tak intymną decyzją, z zaufaniem, że zostanie wysłuchany i zrozumiany, a nie oceniony, to dla mnie coś mega ważnego.

Marta jest mądrą i wrażliwą kobietą. Z zawodu psychoterapeutką.

W zasadzie przez całe swoje życie była mocno zaangażowana we wspólnocie Kościoła i świadomie podchodziła do przeżywania i pogłębiania wiary. Przez wiele lat formowała się w Oazie, bliska jej była również duchowość ignacjańska.

Co w takim razie doprowadziło ją najpierw do zdystansowania się od Kościoła i w końcu do aktu apostazji?

Czy apostazja była dla niej wyrzeczeniem się Boga?

Czy apostazja jest pójściem na łatwiznę?

Co myśli, kiedy słyszy często używane w dyskusjach argumenty typu: „Kościół to nie tylko hierarchia, Kościół to my wszyscy” albo „Do kościoła nie chodzi się dla księży, tylko dla Jezusa”?

Jakie działania Kościoła budzą w niej ból? Z czym nie zgadza się w nauczaniu Kościoła?

Jak wyglądał sam moment apostazji? Co w niej zrobiło odejście z Kościoła? Jak wpłynęło na jej wiarę?

O tym wszystkim rozmawiamy z Martą.

Jestem głęboko przekonany, że takie spotkania i takie rozmowy są nam bardzo potrzebne. Rozmowy, w których spotykają się dwie osoby – jedna dokonała apostazji, druga, czasem wbrew wszystkiemu, wciąż jest w Kościele – i w szczerości oraz szacunku dzielą się tym, co jest dla nich ważne, starają się wzajemnie usłyszeć i zrozumieć.

Z całego serca zapraszam Was do wysłuchania naszej rozmowy.

***

Jak widzicie, konsekwentnie używam tylko imienia Marty. Robię to świadomie, odpowiadając na jej prośbę o zachowanie anonimowości.

Do tej pory opowiadała o swojej decyzji i wszystkim, co z nią związane, tylko najbliższym. Jestem Marcie bardzo wdzięczny za zaufanie, za to, że przyjęła moje zaproszenie do rozmowy i odważyła się podzielić swoją niełatwą historią.

Podcast dostępny jest również na platformie Apple Podcasts

***

Moja praca autorska i wszystkie inne działania są możliwe dzięki społeczności, która wspiera je finansowo. Ten materiał również powstał dzięki ich wsparciu. Każda złotówka od Was umożliwia mi dalsze działanie w wolności i planowanie kolejnych projektów. Dołącz do grona moich Patronek i Patronów.