o mnie

Wszystko zaczęło się, kiedy byłem w pierwszej klasie liceum. To wtedy po kilku miesiącach wagarów i pakowania się w różne inne problemy, rzuciłem szkołę i wyjechałem na pół roku do Taizé we Francji. Kiedy patrzę dziś na swoją wrażliwość, na mój sposób myślenia o Bogu i wierze, i w ogóle na wszystko, co robię, wiem, że tamta decyzja, że tamten szalony zryw, który mi (prawie) wszyscy odradzali, to było coś, co ukształtowało we mnie wszystko, co najważniejsze.

Na studiach trafiłem do Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Beczka. Duszpasterzem był wtedy o. Adam Szustak OP (wtedy jeszcze mało komu znany zakonnik). To dominikanom zawdzięczam odwagę w poszukiwaniu Boga i szukaniu sposobów na dzielenie się wiarą ?wszędzie, wszystkim i na wszelkie możliwe sposoby?.

Również na studiach (w 2009 roku) trafiłem jako młody praktykant do powstającego wtedy jezuickiego portalu DEON.pl. Tu nauczyłem się dziennikarskiego fachu. Bardzo bliskie są mi jezuickie zasady rozeznawania, wychodzenia na granice i szukania Boga we wszystkim. W latach 2015 ? 2020 byłem reaktorem naczelnym DEON.pl. 1 stycznia 2021 roku odszedłem z portalu (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj).

W 2014 roku wraz z ks. Janem Kaczkowskim otrzymałem dziennikarską nagrodę ŚLAD imienia biskupa Jana Chrapka.

W 2015 roku z tym samym księdzem Kaczkowskim napisaliśmy razem książkę ?Życie na pełnej petardzie ? czyli wiara, polędwica i miłość?. Współpraca z nim to była jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających przygód w moim życiu. I ogromny zaszczyt.

Kolejne lata przyniosły następne projekty książkowe. W tym jeden szczególnie bliski mojemu sercu. W 2018 roku razem z Grzegorzem Kramerem SJ i Łukaszem Wojtusikiem, trochę wkurzeni na otaczającą nas kościelną rzeczywistość, nagraliśmy nasze szczere rozmowy o wierze, wątpliwościach i poszukiwaniu Boga. Tak powstała książka ?Łobuzy. Grzesznicy mile widziani?.

Pod koniec 2016 roku razem z grupą znajomych zainicjowaliśmy ruch społeczny wspierający osoby doświadczające bezdomności Zupa na Plantach. Jesteśmy grupą osób z różnych światów, która zaczęła razem działać, chcąc nieco zmienić kawałek świata na lepszy. Są wśród nas wierzący i ateiści, studenci, bezrobotni i pracujący, ludzie różnych zawodów, domni i bezdomni, kobiety i mężczyźni, dzieci i dorośli? Każdy jest mile widziany.

Od września 2018 roku kieruję Fundacją ZUPA, która jest zapleczem organizacyjnym i kreatywnym Zupy na Plantach.

Pod koniec 2019 roku historia zatoczyła koło i wydałem książkę, która jest zapisem rozmów z bratem Markiem z Taizé ? człowiekiem, który pomógł przeżyć najtrudniejszy kryzys w moim życiu.

A w maju 2021 roku światło dzienne ujrzała kolejna książka – zapis rozmów, które z Łukaszem Wojtusikiem przeprowadziliśmy z siostrą Elizą i siostrą Tymką. Czyli „Siostry z Broniszewic. Czuły Kościół odważnych kobiet”.

A w 2022 światło dzienne ujrzała książka, która jest owocem naszych spotkań z księdzem Manfredem – „Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz”

W roku 2023 wydarzyło się zupełnie niespodziewane. Po 8 latach od premiery „Petardy” powstała jej druga część. Razem z Patrykiem Galewskim napisaliśmy „Synka księdza Kaczkowskiego”.

Współpracuję z Fundacją im. księdza Jana Kaczkowskiego. Jestem członkiem kapituły Nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego NIE WIDZĘ PRZESZKÓD.

Marzę o Kościele ubogim, pełnym prostoty, wrażliwym, słuchającym, szukającym drogi do serca absolutnie każdego człowieka, niewykluczającym nikogo.

Mam kilku duchowych przyjaciół, którzy mnie fascynują i inspirują. Brata Rogera z Taizé, Karola de Foucauld, brata Alberta Chmielowskiego i Dorothy Day.

Wierzę, że w każdym człowieku jest potencjał dobra i piękna. Jestem introwertykiem, więc nie wiem, jak to jest możliwe, że moje życie wygląda tak jak wygląda. Nie mam prawa jazdy (z wyboru). Uwielbiam rower, góry i lasy. Jestem wegetarianinem. Popełniam wiele błędów. Mam wiele wad. Czasem trudno ze mną wytrzymać. Wierzę w moc Słowa. Dzięki niemu nie tracę nadziei nawet w najtrudniejszych chwilach.

Mam też nadzieję, że czas, który spędzisz na czytaniu i oglądaniu rzeczy, które publikuję, nie będzie dla Ciebie czasem straconym.

***

Działam dzięki wsparciu moich Patronek i Patronów. Nieśmiało zapraszam Cię do ich grona. Wszystkie szczegółowe informacje znajdziesz tutaj.