Maciej Biskup OP – zakonnik, który chce być blisko ludzi. Rozmawiamy (bez cenzury) o problemach Kościoła w Polsce i o tym, jak w nim nie stracić wiary

Od wielu miesięcy z coraz większym zaciekawieniem śledziłem jego działania.

Dostrzegłem w nich kilka elementów, które mi mocno zaimponowały.

Bo zobaczyłem zakonnika i księdza, który nie boi się otwarcie (a nie chowając się za ogólnikowymi i bezpiecznymi hasełkami) nazywać patologiczne mechanizmy i zachowania w Kościele (w tym również we własnym zakonie).

Duszpasterza, który stara się wspierać osoby wykluczane, poniżane i ranione w naszej wspólnocie oraz z szacunkiem odnosi się do tych, którzy z niej odeszli.

Człowieka zakochanego w Jezusie, z pasją i wrażliwością dzielącego się Ewangelią oraz poszukującego zdrowej, pięknej duchowości.

Jakiś czas temu zapytałem go, czy odważyłby się ze mną porozmawiać o problemach i wyzwaniach stających przed Kościołem w Polsce, ale tak do bólu szczerze, bez unikania najtrudniejszych tematów i z odniesieniem się do konkretnych wydarzeń i osób.

Mimo hejtu, jakiego w odpowiedzi na jego różne działania i wypowiedzi doświadczał już nie raz, Maciej Biskup OP przyjął moje zaproszenie i nagraliśmy długą, szczerą rozmowę.

Dotykamy w niej kilku bardzo trudnych i ważnych spraw. Szukamy również nadziei i światła płynących z Ewangelii, które mogą pomóc przetrwać nawet największe kryzysy.

Dziś oddajemy ją w Wasze ręce.

***

Załączone zdjęcie zrobiłem Maciejowi w klasztorze w Łodzi, którego jest przeorem. Na ścianie tytuł wystawy o wierzących osobach LGBT+. Pierwszej takiej wystawy w Polsce odbywającej się w przestrzeni należącej do instytucji kościoła rzymskokatolickiego.

Podcast dostępny jest również na platformie Apple Podcasts

***

Moja praca autorska i wszystkie inne działania są możliwe dzięki społeczności, która wspiera je finansowo. Ten materiał również powstał dzięki ich wsparciu. Każda złotówka od Was umożliwia mi dalsze działanie w wolności i planowanie kolejnych projektów. Dołącz do grona moich Patronek i Patronów.

Możesz też wesprzeć moje działania jednorazowo „kupując mi kawę” przez serwis Buy Coffee o TUTAJ 

Albo przez serwis Suppi o TUTAJ